jelovnik 26022024 29032024.pdf

VOLIMO SVOJU PREKRASNU OBALU, PONOSIMO SE I DIČIMO NJENIM LJEPOTAMA
Autor: Mila Ozretić, 19. 2. 2014.

Učenici 3.e i 6.d razreda osnovne škole Split 3 čistilo je podmorje plaže Trstenik. Akcija se provodila na području od plaže do potočića na Trsteniku, a očišćen je i manji dio plaže Žnjan.
Iako se očekivalo da će se naći velika količina smeća, posebice kod plaže Trstenik, dobra vijest je da su sakupljene tri vreće smeća.

U projektu su sudjelovale i Eko koordinatorica naše škole Mirjana Dedić i učiteljica Ivona Petričević Debak koje su odnijele smeće do ceste gdje su vrijedni učenici bacili otpad u odgovarajuće spremnike.

Svim učenicima podijeljena su priznanja i bili su pohvaljeni, a organizator hvalevrijedne akcije bila je škola Split 3.

Slijedi opis aktivnosti našega projekta koji se sastoji od dva dijela.

U prvom dijelu ograničili smo se na predavanje u našoj školi. Učenice šestoga razreda izradile su i predstavile edukativni plakat nekolicini učenika koji ih upoznaje u najstitnijim detaljima o uvali Trstenik.

U drugom dijelu bazirali smo se na izvanučioničku nastavu. Otišli smo na plažu Trstenik. Naše malo istraživanje podijelili smo u nekoliko dijelova. Učenici su bili raspoređeni, tj. obavljali su zadane zadatke u četiri skupine. Krenimo redom.

Prva skupina proučavala je potočić i uzimala je uzorak vode iz potoka.

Druga skupina je prikupljala različiti otpad na plaži Trstenik (plastične boce, čepove od boca, papir, novine, staklo, predmete od stakla…). Učenici su obavezno stavili rukavice kako se ne bi dogodilo nešto neželjeno ili neočekivano.

Treća skupina je odvajala otpad u različite vrećice (papir u vrećicu plave boje, plastiku u vrećicu žute boje, a staklo u vrećicu ljubičaste boje).

Četvrta skupina je, pak, nadgledala i usmjeravala ostale skupine u izvršavanju i poboljšanju svojih aktivnosti i vještina. Njihova glavna uloga je upozoravanje učenika o štetnosti različitoga otpada, oni su pazili kako se „radnici“ ne bi ozlijedili pri sakupljanju otpada.

Napravili smo kvalitetan posao, očistili smo veliki dio plaže Trstenik, to smo potkrijepili i slikama. Ove slike prikazuju jedan dio plaže prije i nakon čišćenja.

Zaključak polazi od činjenice koja djeci i svim ljudima treba usaditi svjesnost od najmlađih dana na štetnost otpada, koji, zbog nepažnje određenih osoba, uništava cijelu našu prirodu i bit postojanja, negativno utječe na našu budućnost te smanjuje naš život za mnogo godina.

Ovaj projekt namjeravamo pretvoriti u tradiciju i održavati ga svake godine.

učiteljica Ivona Petričević Debak
učiteljica Mirjana Dedić