2016-11-26 04:13:04

18. STUDENOGA - DAN SJEĆANJA NA VUKOVAR

Obilježavanje Dana sjećanja na Vukovar ove smo godine u našoj školi   započeli puno prije samog  18. studenoga. Obilježavanje  25. obljetnice  stradanja Vukovara planirali smo provesti projektom te smo na početku školske godine osmislili aktivnosti za učenike vezane uz obilježavanje sjećanja. U projekt su  uključeni svi učenici od 1. do 8. razreda. 

       Sama događanja vezana uz obilježavanje sjećanja  na žrtve Vukovara započeli smo početkom studenoga odlaskom učenika 7-ih i 8-ih razreda u Hrvatsko narodno kazalište u kojem su učenici u pratnji svojih razrednica, učiteljice povijesti i učiteljica hrvatskoga jezika pogledali kazališnu predstavu monodramu „Priče iz Vukovara“, autorski projekt Pere Eranovića. Predstava „Priče iz Vukovara“ nastala je prema istoimenoj zbirci priča Siniše Glavaševića  u kojoj mladi glumac interpretira Glavaševićeve ratne izvještaje te  lirske zapise, nastale tijekom izvještavanja o ratnim događanjima u Vukovaru.  Kako je i sam dijete poginulog hrvatskog branitelja, glumac je u izvedbu monodrame unio i autobiografsku notu. Riječju, pjesmom i pokretom oživio je scensku stvarnost i suprotstavio ideje čovjeka i nečovjeka. Učenici su predstavu pratili s oduševljenjem duboko dirnuti sadržajem i izvedbom. Potom su na satovima hrvatskoga jezika nastali iznimno zreli osvrti i komentari četrnaestogodišnjaka u kojima osuđuju rat i sva zvjerstva koja on donosi. 

        Koristeći istraživačke metode, učenici sedmih i osmih razreda intervjuirali su, sada već odrasle ljude, koji su u doba pada Vukovara bili djeca. Tako su dobili uvid u ratno djetinjstvo i imali priliku usporediti današnje bezbrižno djetinjstvo  s „ukradenim djetinjstvom“ ratne generacije. Intervjue možete pročitati na panou u atriju. Naučili smo kakvu vrijednost ima usmena povijest i kako je treba analizirati. Ovim putem zahvaljujemo svim našim sugovornicima što su odvojili svoje vrijeme za nas.

        Učenici su sudjelovali i u likovnom i literarnom natječaju u organizaciji Hrvatske udruge Benedikt. Tema natječaja „I u mom gradu Vukovar svijetli“ izdvojila je dva literarna i dva likovna rada učenika nižih i viših razreda. Istovremeno je pokrenuta humanitarna akcija prikupljanja potrebitog pribora koji će biti doniran udruzi „Vukovarski leptirići“. U akciji sudjeluju učenici i učitelji.

               Veliki tjedan obilježavanja sjećanja na Vukovar započeli smo radijskom emisijom „I stoji  grad…“ koja se emitirala 14. studenoga u ponedjeljak tijekom SRO-a. Voditelji radijske emisije podsjetili su nas na ratna događanja u Vukovaru te obavijestili o događanjima u školi tijekom tjedna. Također smo tijekom SRO-a pogledali Power Point  prezentaciju o Vukovaru koju su pripremili učenici 8-ih razreda.

                 Potaknuti dojmovima učenika na predstavu „Priče iz Vukovara“, u školi smo 15. studenoga upriličili razgovor učenika 7-ih i 8-ih razreda s mladim glumcem Perom Eranovićem. Školska knjižnica je bila pretijesna da bi primila sve učenike tako da su u razgovoru s glumcem sudjelovali učenici 7-ih i 8-ih razreda. Pitanja su pljuštala sa svih strana. Znatiželji nije bilo kraja. Kako ste postali glumac? Što Vas je navelo da priredite „Priče iz Vukovara“? Volite li čitati? Što biste poručili mladima? .... Susret s glumcem ostavio je duboki trag kako na učenike tako i na prisutne učiteljice. Poruke koje je Pere Eranović prenio učenicima bile su pune emocija, pričao je o svom viđenju rata, odrastanju bez oca, o odgoju i životu bez mržnje, o opraštanju,  o sveprisutnoj ljubavi i poštovanju prema Gradu heroju....Bilo je jako dirljivo, iznimno zanimljivo, neprocjenjivo druženje. Učenici će dugo pamtiti ovaj susret.

 

            Pjesnička večer „I stoji grad…“ posvećena Vukovaru održana je 16. studenoga u učionici hrvatskoga jezika. Učenici su  krasnoslovili tekstove S. Glavaševića, duboko iskrene lirske zapise o Gradu, ljubavi, zagrljaju, djetinjstvu, mašti, odrastanju, prijateljstvu, roditeljima, neprijatelju, životu, o dobru i zlu koje je,  kako je sam rekao,  napisao za svoju dušu i za dušu Vukovara.

            Pjesničku večer smo zaključili  riječima Mladena Kušeca, priređivača Glavaševićevih Priča, čovjeka koji je zaslužan što su Priče ostale sačuvane  i što je sam autor postao jednom od legendi  Grada heroja.

Kao kamen tiha i postojana ostaje za sva vremena i Sinišina ljubav i ljubav Vukovaraca prema svojem gradu i slobodi. (M. Kušec).

            U atriju škole izloženi su plakati koji tematiziraju Bitku za Vukovar, Ukradeno djetinjstvo ostvareno kroz razgovor s djecom žrtvama rata, vukovarski Vodotoranj u eko-izvedbi, Vukovarske ratne slike -  kolaž događanja, „Priče iz Vukovara“ – prikaz predstave kroz učeničke osvrte i komentare, likovne radove. 

 

          U završnom dijelu obilježavanja sjećanja na Vukovar priključili smo se akciji „I u mom gradu Vukovar svijetli“  te smo 18. studenoga tijekom cijelog dana u određenim razmacima činili kolonu  odlaskom u Vukovarsku ulicu  i simboličnim činom paljenja svijeća odali počast  Gradu heroju koji je postao sveti simbol stradanja svih žrtava u Domovinskom ratu. Žrtve Vukovara ujedinjuju  u sebi  i žrtve Škabrnje,  Gline,  Karlovca, Dubrovnika,  Knina,  Kijeva,  Pakraca,  Županje....

Ponosno i s pravom možemo reći da i u našoj školi i u našim srcima VUKOVAR SVIJETLI kao zalog za budućnost novim naraštajima!

 

Marija Krstinić, prof i Neda Lelas, prof.


Osnovna škola "Split 3" Split