preskoči na sadržaj

Osnovna škola Split 3

Login
3.a/b produženi boravak

Slikamo kao Mirna Sišul

U svijetu likovnih umjetnika

2.e

1.d

 

Vodič za djecu i roditelje - kako postaviti privatnosti i sigurnost na društvenim mrežama Instagram, TikTok, YouTube i Facebook.

Sigurni internet

 

CI Splitsko-dalmatinske županije

Projekti

Školski list

 

broj 14broj 13broj 12broj 11broj 10

Zaštita djece na internetu

BROŠURA

Djeca i mediji

Dobro je znati

Brošura za roditelje „Intervju s roditeljima-odgovori koje je dobro znati“

Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona

 

DAN ŠKOLE

Tražilica
Fotogalerija
Razno
 

Prijavi sadržaj na internetu za koji sumnjaš da je nezakonit i odnosi se na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece.

ZA RODITELJE

FORMULAR UPISNICE I ISPISNICE IZ ŠKOLE

Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 8. 2014.

Ukupno: 902174
Ovaj tjedan: 1094
Danas: 78

Jelovnik je podložan izmjenama tijekom školske godine, a u skladu s postojećim potrebama djece te savjetima kuhara/ica, učitelja/ ica i ravnatelja. Odluku o mogućim izmjenama donosi ravnatelj. Količine predviđene jelovnikom su okvirne i djeca imaju pravo, po potrebi, uzeti više od jedne porcije hrane. Škola također zadržava i pravo izmjene jelovnika u slučaju nemogućnosti osiguranja predviđenih namirnica.

Kalendar nastave

Kalendar šk. godine 2024/ 2025.

 
RSS Reader
Raspored zvona

JUTRO
1. 8.00 - 8.45 
2. 8.50 - 9.35 
3. 9.40 – 10.25 
ODMOR 10.25 - 10.40
4. 10.45 - 11.30
5. 11.35 - 12.20 
6. 12.25 - 13.10 
 
POSLIJE PODNE
1. 14.00 – 14.45
2. 14.50 – 15.35 
3. 15.40 – 16.25
ODMOR 16.25 - 16.45
4. 16.45 – 17.30
5. 17.35 – 18.20
6. 18.25 – 19.10
 
Primjeri dobre prakse
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Projekt Rastimo s čakavicom - 2020./2021.
Autor: Mila Ozretić, 1. 7. 2021.

Učenici 2.a razreda Osnovne škole Split 3 su tijekom školske godine 2020./21.  sudjelovali u projektu Rastimo s čakavicom.  Projekt je nastavak istoimenog projekta kojeg smo započeli prošle školske godine. Ove godine smo ga realizirali u suradnji s projektnim partnerima, učenicima  3. c  razreda iz OŠ Trstenik i njihovom učiteljicom Jagodom Čopac.


Cilj projekta je bio očuvanje čakavštine kao nematerijalne kulturne baštine i hrvatskoga kulturnog identiteta.  Interdisciplinarnim pristupom u nastavi  nastojalo se potaknuti učenike na učenje riječi zavičajnoga govora, na slušanje i čitanje tekstova napisanih na zavičajnom govoru te na pjevanje čakavskih napjeva uz učenje plesnih koreografija.  Tijekom realizacije projekta koji je trajao  cijelu školsku godinu primjenjivali smo različite oblike rada: individualni, grupni i rad u paru.

Tema ovog projekta izvrsno se uklopila kroz ishode poučavanja u predmetima Hrvatski jezik (OŠ HJ A.2.6. Učenik uspoređuje mjesni govor i hrvatski standardni jezik) i Glazbena kultura (OŠ GK B.2.1. Učenik sudjeluje u zajedničkoj izvedbi glazbe; OŠ GK B.2.2. Učenik pjeva/izvodi pjesme i brojalice; OŠ GK B.2.3. Učenik izvodi glazbene igre uz pjevanje, slušanje glazbe i pokret uz glazbu).

Aktivnosti ovog projekta realizirali smo na satovima Hrvatskoga jezika, Glazbene  kulture te izvannastavne aktivnosti Čuvari baštine.

Učenici su upoznavanje naše spli'skečakavice započeli prikupljanjem zavičajnih riječi s ciljem izrade zavičajnog rječnika, a krajem prvog polugodišta izradili su Zavičajnu slovaricu.

Pjevali su pjesme na čakavici koje je za potrebe projekta napisala i uglazbila učiteljica Sandra.Tako je nastala pjesma „ Lipi naš ča“ koja je postala i himna projekta te prigodne, blagdanske pjesme Mikula sveti i Sritan van Uskrs prijate'ji čiji su videozapisi i matrice proslijeđeni projektnim partnerima tako da i oni mogu usvojiti i pjevati napjeve. Osim glazbenog izričaja, njegovali smo čakavsku poeziju i krasnoslovili pjesme TončaPetrasova Marovića iz njegove zbirke „Ča triba govorit“  te pjesme Zvjezdane Čagalj iz zbirke pjesama „Trun iz žepa“. 

Povodom blagdana Svetoga Duje pjevali smo i snimili pjesmu Spli'ska riva i proučavali običaje u starome Splitu, istraživali stare igre koje smo odlučili i sami igrati te ih na taj način sačuvati od zaborava. Nastavili smo bogatiti i zavičajni rječnik te u suradnji s učiteljicom Informatike izradili oblake riječi u digitalnom alatu WordArt.

Posebno nas je radovala stalna suradnja s prijateljima iz OŠ „Trstenik“. Oni su nas razveselili prekrasnim straničnicima sa zavičajnim riječima koje su nam poslali kao dar za Svetog Nikolu.

Također, razmijenili smo digitalne božićne i uskršnje čestitke te videozapise s glazbenim i scenskim nastupima i uživali u izvedbama.

Trećaši su nam poslali ppt prezentacije o igrama iz prošlosti i o zavičajnim riječima koje su sami izradili. Prezentacije su obogaćene digitalnim igrama u alatu Wordwall o poznavanju starih igara i zavičajnih riječi. Zabavljajući se, učenici su utvrdili svoje znanje i obogatili se suradničkim učenjem.

Projekt je na kraju  prezentiran roditeljima na roditeljskom sastanku.

Veselimo se trećem razredu i nastavku rada na ovom zanimljivom projektu te suradnji s našim prijateljima iz OŠ Trstenik.

                                                                                                                                            Pripremila: Sandra Podrug



Priloženi dokumenti:
Projekt_Rastimo_s_cakavicom1.pdf (310.72 KB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju