STRUČNA EKSKURZIJA U ITALIJU
Autor: Mila Ozretić, 11. 6. 2019.

Hodogram ekskurzije: 1. dan Vicenza - 2. dan Gardaland, Sirmione - 3.dan Safari park Natura Viva, Verona, 4. dan Murano, Burano, Venecija

Vicenza

Nakon višesatnog putovanja autobusom stigli smo u poslijepodnevnim satima u Vicenzu koja se nalazi na pola puta između Venecije i Verone. Obišli smo centar grada gdje smo vidjeli na glavnom trgu Piazze dei Signori Basiliku Palladianu, remek djelo Andrea Palladia nastalo u 16 stoljeću. Predvečer smo stigli u hotel Antares i smjestili se u sobe te večerali.

Gardaland

Nakon odličnog doručka smo stigli u Gardaland na samo otvaranje. Pogledali smo uvodni show te po grupama krenuli u razgledavanje zabavnog parka. Vrijeme je bilo predivno i nije bila gužva tako da smo uživali u raznim avatrurističkim i adrenalinskim vožnjama. Nakon Gardalanda smo se uputili u Sirmione.

Sirmione

Sirmione je mjesto na obali Lago di Garda. U Sirmioneu smo vidjeli palaču sa zidinama. Ispred nje vodič nam je dao slobodno vrijeme za razgledavanje gradića. U Sirmionu smo jeli najveći sladoled kojeg smo ikad vidjeli, tako da smo zbog toga i zapamtili taj gradić. Nakon razgledavanja tog malog grada vodič nas je poveo do autobusa. Autobusom smo došli do našeg hotela gdje smo večerali te nakon večere otišli na spavanje.

Parco Natura Viva

Nakon obilnog doručka, uputili smo se do Parco Natura Viva. Polovicu smo se puta vozili autobusom, a polovicu smo pješačili. Pješačeći smo vidjeli mnoge životinje: nosoroga, nilske konje, deve, čimpanze... Nakon razgledavanja parka s vodičem, dobili smo slobodno vrijeme za šetnju. Nakon šetnje dobili ručali smo u restoranu u sklopu parka. Nakon ručka vodič nas je poveo do suvenirnice, a iz suvenirnice smo se uputili autobusom do Verone.

Verona

Nakon obilaska 'Parco Natura Viva' uputili smo se u gradić ljubavi- Veronu. Tamo smo vidjeli amfiteatar kojeg su izgradili Rimljani. Stajajući ispod njega naučili smo da je dio amfiteatra razrušen jakim potresom. Nakon obilaska amfiteatra vodič nas je odveo do Julijinog balkona. Tamo smo čuli priču o ljubavi Romea i Julije. Dobili smo slobodno vrijeme za obilazak Verone. Bili smo i u Disney shop-u u kojem je bilo plišanih igračaka iz svakog Disney crtića. To nam je bio najbolji dio Verone.

Murano

Malim brodićem smo došli do jednog otočića koji se zove Murano. Pošto je padala kiša , svi su nosili kabanice ili kišobrane u rukama. Otok Murano je poznat po proizvodnji stakla i staklenih figurica. Kad smo se iskrcali na Murano vodič nas je odveo do tvornice stakla gdje nam je staklar pokazao kako se radi vaza. Vodič nam je prevodio sve što je staklarev asistent govorio. Pričao nam je o tome kako se svaka skulptura: vaza, životinja pa čak i najmanji privjesak mora postupno ohladiti kako nebi popucala. U to smo se uvjerili kada je njegova vaza polako počinjala pucati dok je on radio figuricu konja koja je izgledala predivno. Kada je staklar završio konja vodič nas je odveo u malu suvenirnicu, ali nismo ništa kupili jer je sve bilo vrlo skupo. Vodič i nastavnice su nas uputili da na Buranu možemo možemo kupiti iste takve stvari samo za manju cijenu. Uputili smo se prema brodiću jer nam je iduća stvar u planu bila da obiđemo drugi otočić, Burano. Ukrcali smo se, vodič nas je prebrojao pa smo krenuli.

Burano

Zadnji dan našeg uzbudljivog putovanja u Italiji otišli smo na Murano. Nakon toga brodićem smo se odvezli na Burano, mali otok koji je poznat po čipki. Posjetili smo muzej čipke u kojem smo vidjeli razne vrste i uzorke. Pogledali smo i kratki film u kojem smo vidjeli za što se čipka koristila u svakodnevnom životu. Nakon toga dobili smo slobodno vrijeme te smo se šetali po Buranovim šarenim ulicama. Na Buranu su kuće međusobno spojene pa su ih ljudi, radi lakšeg snalaženja , odvojili bojama. Šarene boje pomagale su ribarima da lakše prepoznaju svoju kuću. Slikali smo se kraj kuće koja je bila boje naše majice. Toliko smo se uživili u sve te lijepe prizore da smo zaboravili na kapljice kiše koje su i dalje neumorno padale

Venecija

Nakon što smo se brodom iskrcali na Trg svetog Marka, ušli smo u Baziliku svetog Marka . Budući da je padala kiša, svi su bili u kabanicama, a u ruci nosili kišobrane. U bazilici je bilo zabranjeno govorenje, pa nam je vodič pričao o kralju Marku ispred katedrale. Naučili smo o njihovim životima i običajima te kako su slavili svoje blagdane. U bazilici je bilo kičastih ukrasa, zlatnog prstenja i slika. Nakon posjeta bazilici prolazili smo uskim ulicama koje su nas dovele do našeg restorana. Nakon jela vodič nas je poveo do mosta Rialto. Tamo smo dobili slobodno vrijeme. Prešli smo most pun dućana. S mosta se vidjela rijeka puna gondola- malih kičastik brodova. Prešli smo Rialto i krenuli prema našem brodu. Brodom smo se vratili do našeg autobusa. Pozdravili smo se s Venecijom i ukrcali u autobus koji nas je sigurno vratio u Split.

Sara Polašek, Petra Kovačević i Paula Plazibat, 5.c