Sigurnim korakom u školu 1
Autor: Mila Ozretić, 4. 6. 2020.

Prvi A razred u rujnu je zaplovio u nove školske pustolovine, a istovremeno smo se uključili u e Twinning projekt Sigurnim korakom u školu 1 kojim se potiče suradnja učitelja i učenika prvih razreda osnovne škole. Ovim projektom željelo se je osnažiti sudionike u primjeni digitalnih alata u nastavi te ih potaknuti na međusobnu suradnju i razmjenu iskustava. Projektne aktivnosti započele su  u kolovozu, a trajat će do kraja školske godine.

Uključivanjem u ovaj projekt, odradili smo pregršt veselih, zajedničkih aktivnost s ostalim sudionicima te tako obogatili našu nastavu.

Prva zajednička aktivnost bila je obilježavanje Međunarodnog dječjeg tjedna kroz videokonferenciju s učenicima  1.a iz OŠ Brodarica u Šibeniku. Imali smo zadatak naučiti i zajednički otpjevati pjesmu Zdravo maleni.

U mjesecu studenom obilježili smo Dan ljubaznosti. Čitali smo pjesmu Četiri najvažnije male riječi, a zatim igrali igru uloga na temu ljubaznost, crtali u paru primjere ljubaznog ponašanja i na kraju razmjenjivali poklone uz korištenje čarobnih riječi.

Tema mjeseca veljače bila je Na mreži, a mjesec je bio prepun događanja. Najprije smo obilježili Svjetski dan školske igre. Na satu Dodatne matematike igrali smo matematičke igre, na satu glazbene kulture plesali glazbenu igru Mi smo djeca vesela, u školskoj dvorani igrali smo društvene igre, preskakivali vijaču i igrali igru Mačke i miša.

Svjetski dan čitanja na glas obilježen je zajedničkim čitanjem priče Pale sam na svijetu.  Priču smo ilustrirali, a na satu Likovne kulture radili smo dječaka Palu od plastelina.

11. veljače obilježili smo Dan sigurnijeg interneta kroz zajedničke aktivnosti s ostalim sudionicima projekta. Pročitali smo edukativnu slikovnicu Sigurno s Neticom, odigrali kahoot kviz te ilustrirali priču.

Karneval smo odradili na temu globalnog zagađenja objavom radova na padletu. Dežurni krivac za sve loše stvari pa i za onečišćenje okoliša bio je naš Krnjo Balonković, a kažnjen je na način da smo njegovu glavu probušili pribadačom, a dijelove tijela odložili u spremnike za papir i plastiku. Međunarodni dan materinskog jezika obilježili smo recitiranjem učenika te objavom recitacije na zajedničkoj padlet ploči i sudjelovanjem u izradi zajedničke, digitalne slikovnice-slovarice.  Dan ružičastih majica donio je još jednu zajedničku aktivnost. Čitali smo digitalnu slikovnicu Juha od bundeve, ilustrirali svoju stranicu zajedničke digitalne slikovnice, igrali edukativne igre i kviz te smislili recept za lonac prijateljstva.

Početkom ožujka čitali smo bajke braće Grimm, Trnoružicu i Snjeguljicu. Nakon čitanja su nastale zanimljive dramatizacije. Na taj način smo htjeli najaviti obilježavanje Svjetskog dana kazališta. Sredinom ožujka započeo je naš rad na daljinu. Bez obzira na to, obilježili smo Uskrs tako što smo postavili čestitke na zajedničku linoit ploču.Kroz aktivnost Zabavna matematika, smišljali smo rebuse i mozgalice. Uz Mačin dan smo izradili prigodne čestitke i objavili ih na padlet ploči, a uz Dan obitelji smo naučili pjesmu Nek svud ljubav sja čije smo pjevanje također objavili na zajedničkom padletu. Između ostalog, radili smo zanimljivu aktivnost izrade avatara i oblaka riječi u wordartu.

Uživali smo u ovom projektu  i nadamo se nastavku ove lijepe priče i u 2. razredu.