Otkrivamo svijet likovnih umjetnika (slikamo kao Joan Miro´ - crta, boja, lik)

eTwinning projekt “Čakavica u srcu 2”
Autor: Mila Ozretić, 21. 6. 2023.

Učenici 4.a razreda i ove školske godine marljivo su sudjelovali u eTwinning projektu “Čakavica u srcu 2” koji su osmislile učiteljice Jagoda Čopac iz OŠ Trstenik i njihova učiteljica Sandra Podrug. U želji da se očuva čakavski govor, “spli’ska čakavica”, s radošću su nastavili raditi na ovom zanimljivom projektu.

Prva aktivnost u mjesecu rujnu bila je zajedničko predstavljanje i međusobno upoznavanje projektnih partnera. Sudionici su kreirali svoju stranicu, a suradnja se nastavila i na istoimenoj Facebook grupi. Održana je i uvodna videokonferencija za učiteljice, sudionice u projektu, na kojoj su autorice predstavile projekt te dale smjernice za rad.
U mjesecu listopadu zadatak je bio otpjevati himnu projekta “Lipi naš ča” te snimku pjevanja postaviti na svoju stranicu. Učenici 4.a s veseljem su otpjevali himnu koju je napisala i uglazbila njihova “meštrovica”. Dan kruha i jabuka obilježen je s više aktivnosti: pisanjem pjesama o jabuci na čakavici, slikanjem jabuka temperom na satu Likovne kulture te slasnim blagovanjem na Satu razrednika. Povodom Dana kravate učenici su na satu Likovne kulture izradili papirnate kravate ukrašene zavičajnim riječima uz zajedničku fotografiju. Tijekom Mjeseca hrvatske knjige, ugostili smo spisateljicu Andrijanu Grgičević koja je predstavila svoje knjige, a malim čakavcima najviše se svidjela ona o Marulu i Juditi.

U studenom je obilježen Dan sjećanja na žrtve Vukovara izradom vučedolskih golubica od glinamola te pisanjem prigodnih pjesama na čakavici.
U prosincu, najljepšem mjesecu u godini, učenike je posjetio sveti Nikola s vrećom punom darova. Njemu u čast, na satu Likovne kulture izradili su čizmice koje je svetac napunio slatkišima i  otpjevali pjesmu Mikula sveti. Snimka pjesme postavljena je na zajedničku Padlet ploču. Uoči Božića, izradili su ukrase sa zavičajnim riječima i nastupili na božićnoj priredbi recitirajući pjesmu  Čestitka pjesnikinje Zvjezdane Čagalj.

Održana je i tradicionalna božićna videokonferencija s projektnim partnerima na kojoj su učenici odigrali božićni kviz poznavanja blagdanskih običaja i čakavskih riječi.

U mjesecu siječnju pisali su pjesmice o zimi na čakavici i kolažem slikali njezine “ledene zube”.

Veljača je započela obilježavanjem Dana sigurnijeg interneta i ilustriranjem pjesme Vrime o’ interneta. U ludo “vrime o’ krnjevala” nastale su prigodne pjesmice i maske sa zavičajnim riječima.

U ožujku su učenici naučili plesati uz taktove tradicijske pjesme “Išli smo u školicu”. Travanj je donio rezultate čakavskih natječaja na kojima su i ove godine sudjelovali. Učenica Boja Grubišić osvojila je drugu nagradu na pjesničkoj smotri Ča-more-judi na otoku Šolti pjesmom Moja familija, a Marta Vladović pohvaljena je za likovni rad “Zimski koluri po uzoru na Josipa Generalića” na natječaju Ča u versin, riči i pinelu OŠ Bijaći.
Uoči Uskrsa organizirana je videokonferencija s čakavskim pjesnikom Nađanom Dumanićem, koji je bio gost 4.a razreda i prošle školske godine. Učenici su imali priliku poslušati njegove pjesme te mu postavljati pitanja o svemu što ih je zanimalo uz njegovo pjesničko stvaralaštvo.
Projektnim partnerima upućena je i prigodna uskrsna digitalna čestitka.

Uz Dan planeta Zemlje učenici su izrađivali papirnate vrećice s ekološkim porukama.

Svibanj je donio lijepo i toplo vrijeme kao stvoreno za igranje starih igara na laštik i na franje. Povodom blagdana Svetog Dujma učenici su pisali pjesme na čakavici i slikali na temu Moj Split. Rad učenice Nore Gugić poslan je na natječaj Slobodne Dalmacije i objavljen u njihovoj digitalnoj knjizi.

Za Dan škole učenici su pjevali i recitirali na čakavici. Najprije su otpjevali Himnu skule, a potom recitirali pjesme koje su sami napisali za natječaj Ča-more-judi. Povodom Dana državnosti okušali su se u pisanju haiku stihova na čakavici.
U lipnju je došlo vrijeme za oproštaj s učiteljicom. Rastanak je obilježen pisanjem stihova za po skupinama te prigodnom priredbom koju su učenici sami pripremili te na taj način prezentirali cjelogodišnji rad u projektu. Također, objavljena je izložba učeničkih radova na digitalnom alatu Padlet.
Uslijedila je evaluacija projekta. Svi učenici su palcem gore potvrdili koliko su uživali u čakavskom stvaralaštvu.
Radom na projektu Čakavica u srcu 2 četvrtaši su dobili priliku sačuvati rječničko blago i običaje našega grada i zavičaja koji će ostati trajno zapisani u njihovim srcima i mislima. Nadamo se da će i u višim razredima nastaviti s njegovanjem zavičajnog govora te će jednog dana postati vrijedni prenositelji istog na buduće generacije.

Pripremila: Sandra Podrug

eTwinning_projek_Cakavica_u_srcu_2.pdf (1.10 MB)